16:57 30 Mart 2020
Canlı yayım
  • USD1.7000
  • RUB0.0274
  • EUR1.9035
MƏDƏNİYYƏT
Qısa URL
3920

Ən yaxşı filmlər sırasında əsas rəqiblərin "Coker"lə "Bir dəfə... Hollivudda" olacağı düşünülür. Leonardo Di Kaprio isə ikinci heykəlciyi evinə apara bilər

BAKI, 13 yanvar — Sputnik. Dünyanın əsas kino mükafatı ilə bağlı intriqa çözülməkdədir: Amerika Kino akademiyası "Oskar" almağa namizədlərin siyahısını açıqlyıb.

Sputnik Azərbaycan həmin siyahını təqdim edir.

Ən yaxşı film:

"İrlandiyalı" (The Irishman, 2019) Martin Skorseze,

"1917" (2019) Sem Mendes,

"Parazitlər" (Gisaengchung, 2019) Pon Çjun Ho,

"Bir dəfə... Hollivudda" (Once Upon a Time... in Hollywood) Kventin Tarantino

"Evlilik hekayəsi" (Marriage Story, 2019) Noa Baumbax,

"Coker" (Joker, 2019) Todd Fillips,

"Dovşan Coco" (Jojo Rabbit, 2019) Tayk Vaytiti,

"Ford Ferrari-yə qarşı" (Ford v Ferrari, 2019) Ceyms Menhold,

"Kiçik qadınlar" (Little Women, 2019) Qreta Qerviq.

Ən yaxşı aktyor

Leonardo Di Kaprio ("Bir dəfə... Hollivudda"),

Xoakin Feniks ("Coker"),

Antonio Banderas ("Ağrı və şöhrət" (Dolor y gloria),

Adam Drayver ("Evlilik hekayəsi" (Marriage Story),

Conatan Prays ("İki Papa" (The Two Popes).

Ən yaxşı aktrisa:

Rene Zellveger ("Cudi" (Judy),

Skarlett Yohanson ("Evlilik hekayəsi"),

Sintia Erivo ("Harriet"),

Sirşa Ronan ("Kiçik qadınlar"),

Şarliz Teron ("Qalmaqal", Bombshell).

Ən yaxşı ikinci plan aktyorları:

Tom Henks ("Qonşuluqda gözəl gün" (A Beautiful Day in the Neighborhood) rejissoru Mariel Heller),

Entoni Hopkins ("İki Papa") rejissoru Fernandu Meyrelliş),

Co Peşi ("İrlandiyalı"),

Al Paçino ("İrlandiyalı"),

Bred Pitt ("Bir dəfə... Hollivudda").

Ən yaxşı rejissor:

Kventin Tarantino ("Bir dəfə... Hollivudda"),

Martin Skorseze ("İrlandiyalı"),

Sem Mendes ("1917"),

Pon Cjun Ho ("Parazitlər"),

Todd Fillips  ("Coker").

Ən yaxşı orijinal ssenari:

Kventin Tarantino ("Bir dəfə... Hollivudda"),

Sem Mendes və Kristi Uilson-Kerns ("1917"),

Noa Baumbax ("Evlilik hekayəsi"),

Pon Cjun Ho və Xan Cin Von ("Parazitlər"),

Rayan Conson ("Bıçaqları çıxarmaq", Knives Out).

Ən yaxşı adaptasiya olunmuş ssenari:

Entoni Makkerten ("İki Papa"),

Stiven Zellian ("İrlandiyalı"),

Todd Fillips və Skott Silver ("Coker"),

Tayka Vaytiti ("Dovşan Coco"),

Qreta Qerviq və Luiza Mey Uolkot ("Kiçik qadınlar").

Ən yaxşı sənədli qısametrajlı film:

"Amerika fabrikası" (American Factory, ABŞ),

"Sama üçün" (For Sama, Böyük Britaniya-Suriya),

"Bal ölkəsi" (Honeyland, Şimali Makedoniya),

"Mağara" (The Cave),

"Demokratiyanın kənarında" (The Edge of Democracy, Braziliya).

Ən yaxşı əcnəbi film

"Parazitlər" Cənubi Koreya

"Səfillər" (Les misérables, 2019) Fransa,

"Bal ölkəsi" (Honeyland, 2019) Şimali Makedoniya,

"Məsihin bədəni" (Boze Cialo, 2019) Polşa,

"Ağrı və şöhrət" (Dolor y gloria, 2019) İspaniya.

Ən yaxşı animasiya filmi

"Oyuncaq əhvalatı - 4" (Toy Story 4, ABŞ),

"Klaus" (İspaniya),

"Əjdahanı necə ram etməli - 3" (How to Train Your Dragon: The Hidden World, ABŞ-Yaponiya),

"Mən bədənimi itirmişəm" (I Lost My Body, Fransa),

"İtirilmiş bənd" (Missing Link, ABŞ).

Ən yaxşı qısametrajlı animasiya filmi:

"Qız" (Daughter),

"Tüklü sevgi" (Hair Love),

"Kitbull",

"Unudulmaz" (Memorable)

"Bacı" (Sister).

Vizual effektlər:

"Qisasçılar: Final" (Avengers: Endgame),

"1917",

"Ulduz müharibələri: Skayuokerin yüksəlişi" (Star Wars: The Rise of Skywalker)

"İrlandiyalı",

"Kral Şir" (The Lion King).

Ən yaxşı qrim və saç düzümü:

"Qalmaqal" (Bombshell, 2019) Cey Rouç,

"Coker",

"Cudi",

"Malefisenta: Zülmətlər hökmdarı" (Maleficent: Mistress of Evil) Xoakin Ronninq,

"1917".

Əsas mövzular