11:00 20 İyun 2021
Canlı yayım
  • USD1.7000
  • EUR2.0259
  • RUB0.0235
MƏDƏNİYYƏT
Qısa URL
111

Los-Ancelesdə 2016-cı ilin "Oskar"-larının təqdimat mərasimi keçirilib.

BAKI, 29 fev-Sputnik. Los-Ancelesdə 2016-cı ilin "Oskar"-larının təqdimat mərasimi keçirilib. Alexandro Qonsales İnyartunun "The Revenant" ("Sağ qalmış") filminin baş rol ifaçısı Leonardo Di Kaprio "Ən yaxşı kişi rolu" nominasiyasında "Oskar" mükafatına layiq görülüb. A. Q. İnyartu isə "Ən yaxşı rejissor" seçilib. 

Sputnik "Cosmo"ya istinadla xəbər verir ki, "Otaq" filmindəki roluna görə Bri Larson "Ən yaxşı qadın rolu" nominasiyasında qalib olub.

Rejissor Tom Makkartinin "Diqqət mərkəzində" filmi "Ən yaxşı film", bəstəkar Ennio Morrikonenin bəstələdiyi "İyrənc səkkizlik" filminin musiqisi "Ən yaxşı saundtrek" seçilib.

Ən çox "Oskar" alan film Tom Hardi və Çarliz Teronun baş rolda oynadıqları "Dəlisov Maks" filmi olub. Bu film 6 nominasiyada mükafat alıb. 

"Ən yaxşı sənədli film" adını "Emi", "Ən yaxşı qısametrajlı film" adını isə "Səssizliyin baxışı" ekran əsərləri qazanıb. Xatırladaq ki, "Emi"ni "Əli və Nino" filminin rejissoru Asif Kapadia çəkib.

"Ən yaxşı animasiya" filmi nominasiyasının qalibi isə "Yanıltmac" filmi seçilib.

 

Bu il Oskar-ın ən yaxşı filmləri bunlardır: «Diqqət mərkəzində» (qalib), «Sağ qalmış», «Dəlisov Maks», «Casus körpüsü», «Enmə oyunu», «Marslı», «Otaq», «Bruklin».

Ən yaxşı rejissorlar: Tom MakKarti («Diqqət mərkəzində»), Alexandro Qonsales İnyarritu («Sağ qalmış» — qalib), Stiven Spilberq («Casus körpüsü»), Adam MakKey («Enmə oyunu»), Lenni Abrahamson («Otaq»).

Ən yaxşı aktyor: Leonardo Di Kaprio («Sağ qalmış» — qalib), Brayan Krenston («Trambo»), Maykl Fassbender («Stiv Cobs»), Mett Deymon («Marslı»), Edi Redmeyn («Danimarkalı qız»).

İkinci planda ən yaxşı kişi rolu: Mark Ruffalo («Diqqət mərkəzində»), Mark Raylens («Casus körpüsü» — qalib), Silvestr Stallone («Krid»), Kristian Beyl («Enmə oyunu»), Tom Hardi («Sağ qalmış»).

Ən yaxşı qadın rolu: Keyt Blanşett («Kerol»), Cennifer Lourens («Coy»), Bri Larson («Otaq» — qalib), Sirşa Ronan («Bruklin»), Şarlotta Remplinq («45 il»).

İkinci planda ən yaxşı qadın rolu: Keyt Uinslett («Stiv Cobs»), Alisiya Vikander («Danimarkalı qız» — qalib), Runi Mara («Kerol»), Reyçel MakAdams («Diqqət mərkəzində»), Cennifer Ceyson Li («İyrənc səkkizlik»).

Ən yaxşı orijinal senarilər: ndrea Berloff, Conatan Herman («Birbaşa Komptondan»), Coş Singer və Tom MakKarti («Diqqət mərkəzində» — qalib), Pit Dokter («Yanıltmac»),

Mett Çarman, İtan və Coel Koenı («Casus körpüsü»), Aleks Qarlend («Maşından»).

Ən yaxşı adaptasiya olunmuş senari: Çarlz Rendolf, Adam MakKey («Enmə oyunu» — qalib), Nik Hornbi, Kolm Toybin («Bruklin»), Fillis Naci («Kerol»), Endryu Goddard, Endi Uir («Marslı»), Emma Donoxyu («Otaq»).

Ən yaxşı sənədli film: Asif Kapadia və Ceyms Gey-Ris («Emi» — qalib), «Kartellərin torpağı», «Səssizliyin baxışı», «Nə baş verib, Miss Simon?», «Yanan qış: Ukrayna azadlıq uğrunda döyüşür».

Xarici dildə ən yaxşı film: Laslo Nemeş, «Saulun oğlu» — Macarıstan — qalib, «Mustanq» — Fransa, «İlanın ağuşu» — Kolumbiya, Theeb — İordaniya, «Müharibə» — Danimarka.

Ən yaxşı animasiya filmi: «Anomaliza», Pit Dokter və Conas Rivera, «Yanıltmac» — qalib, «Quzu Şon», «Marninin xatirəsi», «Oğlan və dünya».

Ən yaxşı operator işi: Emmanuel Lyubetski — «Sağ qalmış» — qalib, Rojer Dikins —«Qatil», Robert Riçardson — «İyrənc səkkizlik», Edvard Laxman — «Kerol», Con Sil- «Dəlisov Maks».

Ən yaxşı kostyumlar: «Kerol», «Zoluşka», «Danimarkalı qız». Kostyum üzrə rəssam Cenni Bevan, «Dəlisov Maks» — qalib, «Sağ qalmış».

Ən yaxşı səs: «Casus körpüsü», səs prodüseri Kris Cenkins, Qreqq Rudloff və Ben Osmo, "Dəlisov maks" — qalib,  «Marslı», «Sağ qalmış», «Ulduz müharibələri: Gücün oyanması».

Ən yaxşı səs montaj: Səs rejissorları Mark Mancini və Devid Uayt, «Dəlisov Maks» — qalib, «Marslı», «Sağ qalmış», «Qatil», «Ulduz müharibələri: Gücün oyanması».

Ən yaxşı montaj: «Enmə oyunu» — Marqaret Siksel, «Dəlisov Maks» — qalib, «Sağ qalmış», «Diqqət mərkəzində», «Ulduz müharibələri: Gücün oyanması».

Ən yaxşı vizual effektlər: «Ulduz müharibələri: Gücün oyanması», rəssamlar Mark Ardinqton, Sara Bennett, Pol Norris və Endryu Uaythers, «Maşından» — qalib, «Dəlisov Maks: Qəzəb yolu», «Sağ qalmış», «Marslı».

Əlaqədar

Leonardo Di Kaprio axır ki, tilsimi sındırdı
Teqlər:
Ulduz müharibələri, Kerol, Devid Uayt, Stiven Spilberq, Los-Anceles, Asif Kapadia, Əli və Nino, The Revenant, Tom MakKarti, Adam MakKey, Çarliz Teron, Oskar

Əsas mövzular